Dragi moji vrtnarčki in vrtnarčice. Priznajte, zmeraj ste si želeli, da vas tako kličem :D
Danes bom predstavila žive meje. Saj veste, tiste skozi katere ne vidimo k sosedovim. In še bolj pomembno - oni ne k nam. Vsak izmed nas ima rad malo miru in zasebnosti in tisti, ki bi radi to naredili bolj naravno, si omislimo nekaj zelenega.
Nekateri bi želeli zelo visoko, tako, da se nič ne vidi, nekateri samo, da razmejimo prostor s sosedi, drugi spet takšno, da bi razmejili gredice in polepšali okolico. Karkoli si omislimo, lahko tudi uresničimo. Zato pripravite svojo kavico ali osvežilen napitek ker danes bomo odgovorili na vprašanje
KAKO IZBRATI POPOLNO ŽIVO MEJO ZA VAŠ DOM?
Prvo preverite kaj si od nje želite, koliko časa boste vložili v vsakoletno nego in kje bo zasajena. Nato pa lahko enostavno nadaljujete z izbiro sort in zasaditvenim načrtom! Več seveda v nadaljevanju!
IZBIRA RASTLIN ZA ŽIVO MEJO
Poznamo listopadne in zimzelene žive meje (če se spomnite predmeta “poznavanje narave in družbe“ enim odpadejo listi in drugim ostanejo listi ali iglice tudi čez zimo). Pa preglejmo najbolj pogoste:
LISTOPADNE SORTE žive meje
Berberis- češmin
Carpinus betulus- gaber
Fagus sylvatica- bukev
Te sorte so lepe po listih ampak nimajo cvetov, zato če iščete enostavno živo mejo, bo to idealno za vas
Forsythia x intermedia- forzicija, cveti rumeno
Crataegus monogina-beli cvetovi, rdeči plodovi
Spirea-spireja, cveti belo
Te so še okrasne po cvetju in priporočane za vse tiste, ki si želijo še nekaj barve v svoji medsosedski blokadi.
ZIMZELENE SORTE žive meje
Buxus sempervirens- Pušpan
Taxus baccata- Tisa
Ligustrum– Liguster, Kalina
Ilex- Bodika
Chamaecyperis- Pacipresa
Thuja- Klek
Prunus laurocerazus-lovorikovec
Če želite da vaša živa meja ostane zelena in “sosedobranska” tudi v zimskih mesecih potem so te sorte za vas!
KATERE SORTE ŽIVIH MEJA NAJBOLJE USPEVAJO PRI NAS?
Kot sem že prej omenjala v mojih nasvetih za zasaditev dreves in grmovnic sem sama sem pristaš rastlin, ki so v našem okolju najbolj avtohtone. Saj veste - ČE NE ZNAŠ IZGOVORITI, NE SADITI. Zakaj?
Take rastline lažje prenašajo naše podnebje, so manj občutljive na vse škodljivce, privajene nazemljo, ne potrebujejo astrofizčne znanosti pri negi ampak potrebujejo le malo dobre volje in pridne vrtnarske roke.
SAJENJE VAŠE NOVE ŽIVE MEJE
Sadimo jih lahko jeseni ali spomladi, vendar je jesen bolj priporočljiva, ker ni potrebno toliko zalivati. Seveda pamet v roke pri teh nasvetih, ker nas suha zima lahko zmeraj preseneti.
Če pa že moramo saditi spomladi, pa razmislimo o namakanju. Prvi koraki so zmeraj zelo pomembni za ukoreninjanje in vse kar pride po tem. In tako kot nahranite svojega mačka vsak dan, dajte še častit živi meji kakšen deci ali dvajset.
Rastline so tudi različne po razrasti, kar pomeni da jih posajamo na različne razdalje in ne vse kar povprek. Nekatere posadimo bolj na gosto, druge bolj narazen,da bo lepše izgledalo. Tukaj vam zelo rada svetujem, zato me le pokličite če potrebujete pomoč.
VZDRŽEVANJE MOJE ŽIVE MEJE
Predstavljajte si, da je vaša živa meja kot en dober Mercedes, ki ga želite zapustiti svojemu prvorojencu ne glede na to da že 3 mesece visi v svoji sobi in “dela na svojem startup podjetju“. Potrebno jo bo čuvati, negovati, redno servisirati in z njo pametno ravnati.
Tudi jaz sem se kot vsako leto lotila svoje žive meje, ki je že častitljive starosti, saj šteje že 25 let. Počistila sem znotraj vej in pograbljali pod krošnjami, da se rastline prezračijo. Očistila sem zemljo večine odmrlih iglic. Vse te stvari bodo pomagale zaščititi živo mejo proti škodljivcem, ki bodo v sezoni napadali našo živo mejo kot rja na Mercedesa.
Prav tako smo jo pognojili s plantelinim organikom.
OBREZOVANJE
Majhnih meja se lahko lotimo tudi z ročnimi škarjami a zakaj bi se mučili če imamo vseh vrst škarij - od električnih, akumulatorskih ter bencinskih z različnimi dolžinami mečev. Nekateri jim tudi rečejo delovne sablje. Sicer, če ste visoko natreniran mečevalec vam ne zamerim, da se lotite žive meje kot ta veseljak na naslednjem video posnetku.
Ne smemo pa pozabit na nekaj - najbolj važno je, da žive meje nikoli ne spustimo preveč v širino, saj bo potem rez predstavlja velik napor. Optimalno je, da dolžina ostane v dolžini naše roke.
POMLAJEVANJE
Zgodi se, da nam celotna meja preveč zaraste ali pa, da je nismo uspeli porezat. O vi poredni packi. No, take žive meje obnovimo z rezom, vendar pa ta rez NE VELJA za zimzelene rastline, saj se vejice ne obrastejo tako kot pri listopadnih.
To je zaenkrat vse. Sedaj pa le čop, čop v nakup v drevesnico, sama pa bom pokukala v meni najbližje Vrtnarstvo Kovačec in Vrtnarstvo Brlek, da vidim katere novosti so pripravili za letošnjo pomlad!
Če pa bi vi radi vedeli kaj več pa mi zmeraj lahko pustite komentar na moji Facebook Strani ali pa kar tukaj pod blogom!
Vaša Mojca