Dragi moji!
Za mano je čudna noč z malo manj spanca, ampak nič ne de. Če ne gre spat, gre pisat!
Prijatelji in stranke me zadnje dni kličejo z vprašanji o tem kako se naj lotijo zasaditve okrasnih grmovnic in dreves. Ja, saj lahko greste zasadit pušpan v sredini vrta in mogoče bo uspeval, samo če bo to na koncu samo pristajališče za vrabce ste naredili bolj malo…
VAŠA VPRAŠANJA O GRMOVNICAH IN DREVESIH - ODGOVORJENA!
Da bo vse na vrtu zgledalo malo bolj seksi bomo začeli od začetka in na poti pokrili naslednja vprašanja:
Kako se lotim zasaditve okrasnih grmovnic in dreves?
Kdaj je najprimernejši čas za sajenje?
Kakšne rastline so primerne za naš vrt?
Kje kupiti rastline in zakaj?
Kako oskrbovati rastline čez poletje?
Kdaj obrezovati grmovnice in drevesa?
VRT NAJ BO PO TVOJI MERI
Najprej se vprašamo, kakšen vrt si želimo oziroma kaj si želimo od vrta. Mogoče hočete bolj uporaben vrt, da boste v lepšem okolju praznili kozarce vina s prijatelji, mogoče imate otroke, ki potrebujejo kotiček za igro na prostem ali pa želite, da je vrt oblikovan strokovno z geometrijskimi linijami kot iz versajske palače.
V vsakem primeru boste iskali malo barvne usklajenosti, preprostosti, organiziranega nereda in seveda čim manj dela. Vse to vpliva na oblikovanje našega vrta. Medtem ko lahko najdete MALO MORJE IDEJ NA PINTERESTU vam pri večjih projektih svetujem, da se posvetujete s strokovnjakom, ki vam bo svetoval kaj posaditi na vrt in kako, saj vecinokrat se zalomi pri samooblikovanju.
Medtem ko bi tudi jaz rada imela nekje zasajeno tropsko kokosovo palmo je včasih treba vedet kaj se splača in kaj ne. Ne rinit z glavo skozi zid <3
ZMAGOVALNI ZASADITVENI NAČRT
Ok, o tem smo že trobili pri zelenjavnem vrtu. Vse lepo in prav. Ampak zdaj je to RES POMEMBNO. Predstavljajte si, da imate v dnevni sobi OGROMEN LCD TELEVIZOR ampak ste pred njega postavili dvodelno omaro in zdaj ne veste zakaj ne vidite zaslona. Malce glup primer, ampak to vidim znova in znova. Če rastline posadimo po celem vrtu kar tako brez repa in glave brez upoštevanja rasti se nam zarastejo in ne pridejo do prave veljave. Njihove kvalitete se ne pokažejo in skratka vse zgleda kot ogromen domači kurnik. Da ne omenim, da imate potem še ogromno dela. Če naredimo načrt in rastline posadimo pravilno, se tudi izognemo metanju rastlin (in seveda denarja) stran.
KDAJ ZASADIMO GRMOVNICE IN DREVESA?
Kdaj je pravi čas? Ponavadi čez zimo pripravimo teren, da smo zgodaj spomladi pripravljeni vse za sajenje in tudi spomladi hitro posadimo. Meni je še ljubše saditi na jesen, ker se rastline še lepše ukoreninijo in kot jaz temu pravim, če se posadijo jeseni in lepo prezimijo bodo spomladi, ko pride njihov čas ulovile pravi trenutek, da rastejo s časom. Pozimi je lahko tudi manj zalivanja in rastlina bo imela dobro koreninsko osnovo še preden pride kakšna nepričakovana poletna suša. Takrat je namreč potrebno zalivat vsak sleherni dan. Ni fajn.
AMPAK MOJCA! KAJ NAJ POSADIM?
Nič jokat! Vse bo dobro!
Jaz priporočam čim bolj avtohtone rastline in manj eksotičnih sort. Pravilo preko palca: ČE NE ZNAŠ IZGOVORITI POTEM NE SADITI.
Prilagodimo vrt tako, da bodo rastline dobro uspevale v našem podnebju. To je (VALDA) odvisno od geografske lege. Ne posajajmo rastlin ki težje prenašajo zimo ali pa so primerne samo za primorsko na predelih kjer dosegamo temperature pod -20 stopinj. Ampak to še ni vse! Če preberete naslednjih nekaj vrstic boste izvedeli, da imajo tudi okrasne rastline DOBRE (in včasih celo nujne) SOSEDE.
Rastline, ki potrebujejo support so takšne rastline, ki dobro uspevajo skupaj saj imajo korist odruga od druge. Če jih naštejem nekaj: Jelke, smreke, azaleje, rododendroni, skimije, in še druge. Zakaj? Rododendroni in azaleje potrebujejo kisel PH zemlje , zato jih je dobro saditi skupaj s smrekami, jelkami in drugimi iglavci, ker bodo ti ustvarili primerno zemljo zanje. Ko bodo zrastli, bodo nudili tudi prepotrebno senco zanje.
KJE NAJ KUPIM RASTLINE?
Pri domačih drevesničarjih. Zakaj? Ker so rastline, ki jih kupujemo lokalno, bolje prilagojene našim razmeram.
Slišim neodobravanje? Bi res raje tvegali z hofer pušpanom? Ne splača se.
Res je, da so rastline iz uvoza cenejše ampak, niso bile vzgojene pri nas, manjka jim naša klima, se po navadi težje ukoreninijo in težje preživijo. Tudi glede bolezni, ki jih prinesemo iz drugih drevesnic je lahko zelo riskantno. Imajo drugačne standarde za vzgojo in rastline niso ”fito primerne za naše okolje”. S takimi rastlinami si lahko tudi okužimo ostale zdrave rastline, ki so bile posajene v našem vrtu . Sama zelo rada brskam po lokalni drevesnici blizu mene, ali pa se spustim k mojim prijateljem po kakšno zeleno poslastico. Če že kupimo rastline iz uvoza se prepričajmo da jih je vrtnar imel vsaj nekaj casa v dodelavi ali dodatni vzgoji. V zadnjem času je namreč kar nekaj preglavic povzročal majhen in vztrajen škodljivec - lesni črv, ki je uniceval grme cipres in thuje.
VZDRŽEVANJE ČEZ POLETJE
Vrt je v resnici en ogromen domači ljubljenček na katerega se lahko mirne volje uležemo. In kot vsakega ljubljenčka, ga je treba nahraniti ko je lačen.
Glede na to kakšen vrt ste si zamislili je mogoče potrebno razmišljat o kakšnem namakalnem sistemu. Ali pa prepričajte člane gospodinjstva, da je zalivalka samo drugo ime za “dvigovanje uteži“. Več o namakalnih sistemih kmalu…
Prej smo omenili, da z sajenjem v jeseni pomagamo našim grmovnicam in drevju, da lažje preživi v sušnih obdobjih. Ampak roko na srce - če je zima suha bo potrebno kdaj pa kdaj zaliti tudi takrat. Spomladansko sajenje pomeni obilico zalivanja in če suša z velkimi koraki zakoraka v naš vrt moramo izdatno zalivati, saj se nam lako zgodi, da rastline več ne vzpostavijo stika z zemljo in odmrejo. Glede na razmere to lahko pomeni dnevno ali vsaj nekajtedensko zalivanje.
REŽI, SEKAJ, OBLIKUJ, ODŠČIPNI…
Kdaj obrežemo naše grmovnice in drevesa?
Na splošno bi rekli, da spomladi ampak tudi pri grmovju in drevesih imamo nekaj sort, ki jih obrezujemo spomladi nekaj, ki jih obrezujemo po cvetenju in nekaj, ki jih obrezujemo pozimi. VEM, VEM. Razvajene gospodične so lahko. Ampak nič ne moreš. Če je potrebno meti lepši vrt kot sosedova Adrijana, potem bo treba tudi malo vedet o obrezovanju.
Pa gremo po vrsti.
Pozimi obrezujemo iglavce, saj tako znižujemo njihovo rast. Zakaj pozimi? Ker takrat rastline počivajo in niso v nobeni večji funkciji fitopolitični (haha, to sem si izmislila :P). Če jih režemo pozimi se tudi ne smolijo. Večje reze priporočam da se zamažejo s cepilno smolo.
Grmovnice ki cvetijo poleti, obrezujemo spomladi. Takšne grme razredčimo in osvetlimo, prikrajšamo veje in oblikujemo, tako da lahko rastlina oblikuje svojo naravno obliko. Porežemo tudi suhe in odmrle veje.
Drevesa prav tako razredčimo, prikrajšamo ter porežemo veje ki so nalomljene in trhle.
Rastline ki cvetijo spomladi ponavadi po cvetenju obrežemo, saj je med njimi veliko takih, ki naredijo cvetne osnove že v poznem poletju ali rani jeseni za naslednje leto.
Nikar ne pozabimo, da imajo tudi grmi in drevesa določene bolezni in škodljivce zato temu primerno poskrbimo zanje in s tem obdržimo kvaliteto lesa in zdravje rastlin.
OK! To bo za enkrat to. Ogromno bralnega materiala, ki bo zelo lepo popestril jutranjo kavico ali počitek po kosilu ali postanek na porcelanastem prestolu…
Če boste potrebovali kakšna pojasnila, nasvete, ideje ali pa razrešitve vaših konkretnih vrtnih problematik bom zmeraj na voljo, tako da mi lahko pišete na moji FB strani s klikom na spodnji gumb!
Lep dan!
Vaša Mojca