Visoke grede - Vrtna revolucija ali modna muha?

BOOM! Vsi govorite o tem na socialnih omrežjih! Visoke grede so izjemno popularne in vsakega zanima kako se pripravi visoko gredo za zasaditev? Kje kupiti visoko gredo? Katere rastline so primerne za v visoko gredo? To in še več pokrijemo v današnjem blogu!

Zdaj, ko smo prikovani na svoje stanovanje in okolico zaradi izolacije smo si tisti, ki imamo doma košček zemlje omislili dodatno delo na vrtu, nekateri pa so (ali pa bi) svojemu vrtu dodali še visoko gredo.

Prednosti in slabosti visokih gred

Ne, te zadeve niso samo popolna in čudovita stvar na vašem vrtu, ki vas postavlja v sfero “pinterest kraljev in kraljic“. Visoke grede imajo tudi svoje slabosti. Ampak, da ne bomo tako črnogledi, dajmo pogledat obe plati zgodbe.

Prednosti visoke grede

Poleg tega da RES FUL DOBRO ZGLEDAJO in jih gre postaviti skoraj kamorkoli je mogoče ena ized glavnih prednosti to, da se nam tistim, ki nas že malo boli križ ni potrebno sklanjati do tal, saj lahko sadimo v višini. Visoke grede so izjemno pripročne tudi kadar želimo vrtnariti nekje kjer ni rodovitne zemlje. Z njimi si lahko omislimo košček vrta na katerem bo zrastlo nekaj zelenjave za sprotno samooskrbo.

Meni so všeč, saj so lahko res fensi šmensi in čudovit modni dodatek, ki ima koristno vrednost, pa naj bo to zelenjava, rožice,  zelišča ali sadje.

Slabosti visoke grede

Ok, zdaj pa še ne preveč prijetne stvari o visokih gredah. Prva med temi je cena visoke grede. Visoke grede so lahko zelo lepe in priročne, ampak vse to kar nekaj stane. Vaša visoka greda bo izpostavljena vsem vremenskim vplivom kar pomeni da mora biti močna in vzdržljiva. In če se držimo pravila “malo dnara malo muzike“ potem vemo zakaj so visoke grede lahko zelo drage.

Druga stvar je priprava visoke grede, ki lahko hitro postane kar zakomplicirana. Pri postavitvi grede je zmeraj pomembno, da se držimo dobro postavljenega zasaditvenega načrta o čemer smo že pisali na našem blogu. Potem pa je potrebno zelo natančno slediti navodilom o sestavi grede, kar pa bomo pokrili v naslednjih nekaj minutah.




Izbira materiala vaše visoke grede

Resnica je takšna, da nas veliko sanja o čudovitih lesenih visokih gredah. Tudi meni so najlepši naravni materiali, kot je les, ampak tukaj je vedno potrebno dodati nekaj zaščitne plastike na notranji strani. Te grede moramo zaščititi tudi na zunanji strani in sicer z laki na vodni osnovi ali z  lanenim oljem.

Glede na vaše finančne omejitve in stilsko preferenco lahko izberete visoke grede iz drugih materialov. Tukaj so še kamnite, betonske, iz umetnih mas ali kovinske. Pazite samo da so stabilne, vzdržljive in da dobro spadajo v vaš zasaditveni načrt.

Obnova visoke grede je tudi zelo pomembna stvar, ki jo boste morali delati vsake toliko časa, če hočete zdravo in oksno zelenjavo ali pa lepe dišeče rože. Ta del je lahko zelo naporen in dolgotrajen ampak za tiste, ki se želite resno lotiti visokih gred je zelo pomemben korak v vzdrževanju vašega novega vrta.

Sestava zemlje za visoke grede

To je za vse vas domače korenjake, ki se boste lotili visoke grede na lastno pest. Prvo si seveda priskrbite stranice, potem pa vas čaka basanje materialov v okvirje. Za dobro osnovo se držite naslednjega seznama ki gre od najnižjega sloja do vrha.

  1. Mreža proti voluharju, filc

  2. Debele veje postavljene križem za dobro odvodnjavanje

  3. Drobne veje lepo zložene

  4. Obrnjena travna ruša

  5. Listje, lahko je tudi slama, pokošena trava

  6. Kompost, če ga nimamo dovolj ga lahko pomešamo tudi z zemljo

  7. Končna plast je substrat - naj bo ekološki ali takšen kot ga uporabljajo profi vrtnarji. Jaz sem uporabila N8.

Načrt za pripravo vaše visoke grede.

Načrt za pripravo vaše visoke grede.

Napotki za vrdrževanje visoke grede

Kot rečeno je potrebno našo gredo obnavljati. In medtem ko smo rekli, da je to kar sitna stvar je drugače priporočeno obnoviti visoke grede vsakih 5 do 7 let. Če želite imeti večji pridelek je to lahko tudi prej, ampak kot vse v tem življenju - več kot se ukvarjate z nečim, bolje je. Razen s problemi. Ne se preveč ukvarjat s problemi :D

Najprimernejši čas za pripravo visoke grede je jesen, saj se pozimi posede in lahko spomladi samo dosipamo manjkajočo zemljo in kasneje brezskrbno sadimo. Če pa to delamo spomladi se zadeva nič kaj dosti ne spremeni razen to, da bomo dosipali zemljo med sezono.

Razen tega pa - nikar ne pozabimo zalivat visokih gred!


Tako, to je to za danes! Zelo popularna tema, vsak ki bi rad imel en manjši fensi vrtiček je že razmislil o visoki gredi. In zakaj pa ne, lahko je super dodatek k vašemu domu. Veliko povezav z idejami boste našli na omrežju Pinterest z takšnimi ali drugačnimi navodili za izdelavo. Če vam jaz lahko pomagam pri kakšnih vprašanjih kliknite na spodnji gumbek, ali pa kliknite drugi gumbek če želite, da pri vas doma naredim in zasadim visoko gredo.

Se vidimo v naslednji objavi!

Lep pozdrav,

Vaša Mojca