Lep pozdrav vsem! Zadnje dni sem bila v polnem delovnem pogonu saj smo imeli lepo vreme in dela na vrtu in okrog hiše nikoli ni primanjkovalo. Upam, da ste tudi bi pridno migali.
Danes se igramo z zasaditvijo nabrežin. Tisti, ki imate okrog vaše hiše malo bolj razgiban teren, ste se morda že vprašali kaj lahko tja zasadite in kako se bi sploh tega lotili? No, to vam danes malo bolje predstavim :)
Tam, kjer imamo problem z velikimi nakloni in si želimo olajšati obdelavo zemlje, lahko zasadimo brežino s trajnicami. Lahko so grmi, lahko so tudi nizko raztoče trajnice ali pokrovne rastline. V našem primeru, ki ga bomo prikazali je nabrežina travnata, najprej pa bomo opisali postopek, ki sem ga ubrala tokrat za začetek zasaditve.
POSTOPEK
Zadeve se lahko lotimo na dva načina. Eden bo boljši za ene, drugi za druge, izberite svojo pot in se je držite. Nikogar ne sodimo, ker roko na srce nekatere kemikalije delujejo zelo hitro in učinkovito. Če želite ohraniti naravo naravno, pa boste morali samo vložiti malo več časa.
MEHANIČNO: posekamo z motiko travo, ali pokosimo z nitkarco do zemlje. Naj bo temeljito. Če začenjate iz travnate površine morate tukaj biti res natančni, da boste imeli čim manj problema s puljenjem neželjenih trav iz nabrežine.
KEMIČNO: z totalnimi škropivi. Bum efekt deluje kot je navedeno na nalepki. Ni najbolj naravno, vem, ampak če imate bolj trdovratno podrast se včasih splača nareit kompromis.
Upoštevamo karenco, tri tedne po delovanju komaj smemo saditi.
POKRIVANJE NABREŽIN
Ok, ko je zemlja pripravljena jo prvo pokrijemo. Uporabimo lahko več različnih materialov, ampak ta korak je ključen za zaščito vaših sadik in dobro ukoreninjenje. Prav tako pomaga pri spiranju zemlje ob zalivanju. Ko pokrivate lahko uporabite:
Folijo
Filc
Kokosova vlakna
Vedno naše prekrivalo dobro pritrdimo! Klini ali količki bodo tukaj vaši najboljši prijatelji.
Sedaj naredimo luknje v naše pokrivalo in pričnemo z zasaditvijo. Tukaj se znajdite malo. Različna pokrivala se lahko trgajo, včasih pride prav nož. Zaupam vam! Mate to! Potem naredite še luknjo v zemljo in zasadite kot karkoli drugega.
Rastline pred zasaditvijo dobro namočimo, naredimo luknjico in posadimo, ter dodamo bolj kvalitetno zemljo okrog sadike. Postopek ponavljamo dokler nismo zasadili celotne površine.
Rastline primerne za zasaditev nabrežine
Tukaj je veliko odvisno od vaših želja, načrtov in estetike ampak bolj kot to se osredotočite na lego nabrežine. Lega bo določala kaj bo uspevalo bolja in kaj slabše. Seveda vam lahko tudi sama pomagam, če bi potrebovali zasaditveni načrt vrta, ampak v tem momentu vam dam nekaj splošnih nasvetov za zasaditve glede na lego in preferenco:
Senčne lege: Pred vsem bršljan - dobro se oprime, je relativno enostaven za vzdrževanje in doseže lepo prekritost. Dajte ga samo redno urejat, da se ne razraste preveč.
Sončne lege: lonicera, vinca, cotoneaster - se bolje obnesejo v pripeki, vendar prej kot jih sadite, bolje preživijo poletje.
Grmi: dreni različnih sort, trdoleska, češmine, brini različne sorte, osnovne vrste šipkov - ti bodo potrebovali več časa da se lepo razrastejo, ampak ob koncu so zelo enostavni za vzdrževanje, lahko jih po želji oblikujete in zelo dobro zadržjejo zemljo na nabrežini.
Hvala, da me tako pridno obiskujete!
V naslednjih dneh se bom vrnila na svoje redno delo (Drugače sem tudi pridna čistilka na osnovni šoli ljudki vrt na Ptuju). Zato bom imela veliko manj časa za pisanje bloga. Seveda sem še zmeraj na voljo na svoji FB strani kjer vam lahko praktično 24/7 odgovorim na kakršna koli vprašanja, ki jih imate glede domačega vrta, zelenjave, okrasnih rastlin in še veliko več.
Naslednjič se lotimo ŠKODLJIVCEV, do takrat pa bodite rože!